Studenti představili inspirativní nápady pro dočasné využití Špitálky

Týmy studentů z brněnských univerzit představily nápady pro dočasné využití lokality Špitálka. Své plány připravovaly během několika měsíců v rámci meziuniverzitní soutěže MUNISS. Během květnového vyhlášení výsledků ocenili jednotlivé návrhy odborníci i zástupci města.

O způsobech, jak využít Špitálku před její revitalizací, přemýšleli zástupci Masarykovy univerzity, Vysokého učení technického a Mendelovy univerzity. V meziuniverzitních týmech se sešli studenti architektury, ekonomiky, enviromentálních studií, sociologie, práva či mediálních studií a žurnalistiky.

Během pěti měsíců měly studentské týmy navrhnout, jakým způsobem a jak dlouho lze s územím pracovat v čase mezi opuštěním areálu a zahájením výstavby chytré čtvrti. Brněnské teplárny totiž připravují optimalizaci provozu, po níž západní část Špitálky, ve které vznikne nová čtvrť, přestanou využívat. Studenti ve svých návrzích uvažovali nad managementem všech zúčastněných stran spolu s řízením procesu dočasného provozu areálu. Právě forma a způsob dočasného využití lokality výrazně ovlivní další plánování a podobu území.

Účastníci soutěže se během přípravy svých projektů setkali s odborníky z Česka i zahraničí. Navštívili také samotnou Špitálku, která je za normálních okolností veřejnosti nepřístupná, a podnikli exkurzi do Berlína, kde pro inspiraci zhlédli několik urbanisticky atraktivních míst.

Výsledné návrhy zhodnotila porota složená ze zástupců Odboru strategického rozvoje a spolupráce Magistrátu města Brna, Fakulty architektury VUT v Brně, Kanceláře architekta města Brna a architektonického ateliéru A800. Nejlepší hodnocení získal projekt týmu “V rozpadu” pod vedením Diany Hodulíkové z Fakulty architektury VUT v Brně.

Do jedenácti ročníků soutěže MUNISS se zapojilo již 123 soutěžních týmů, které zpracovali přes 40 témat. Lokalitu Špitálka řešili studenti v rámci soutěže potřetí.