Zástupci potenciálních investorů přinesli své pohledy na roli města a developera v projektu, rozdělení rizik, nastavení cenových hladin pronájmů nebo životaschopnost navržených funkcí a náplně areálu. Cenné jsou i zahraniční zkušenosti developerů, kteří jsou zvyklí na práci s inovativními modely výstavby.
Ve finančních modelech se aktuálně zvažují dvě varianty možné spolupráce s investorem – PPP (Public Private Partnership) projektem a společným podnikem města a developera (Join Venture). V případě PPP hledá město externího partnera – koncesionáře, který vetšinou tvoří celé konsorcium partnerů (investor, stavební společnost, facility manager, financující instituce apod.). Tato skupina na své náklady vyprojektuje, postaví a bude provozovat komplex ve vlastnictví města, přičemž na jeho účet bude vybírat nájem. Jeho výši i programovou směs určuje město, přičemž město platí koncesionáři roční poplatky (koncesi), kterými projekt po určenou dobu “splácí”.
V případě druhé finanční varianty založí město s investorem společnou firmu, kde bude většinovým akcionářem strategický investor a v níž bude jasně stanoven vztah mezi městem a investorem. Tento společný podnik na své náklady a do svého vlastnictví vyprojektuje a postaví zamýšlené budovy. Město si ponechá pozici rozhodování o výši nájemného, jehož minimální výši však bude soukromému investorovi garantovat ve formě “garance minimálního příjmu”. Riziko obsazenosti a programový management budov si tak město bere na sebe. Po 30 letech bude podíl investora převeden městu.
Další krok v následujících týdnech představují předběžné tržní konzultace pro anglicky mluvící investory, která proběhne 13. října. Začátkem příštího roku bude příprava pokračovat studií proveditelnosti, jež ověří poptávku po funkcích a rozhodne, kterou z kombinací a variant modelů spolupráce se vydat. Do té doby by mělo proběhnout i třetí kolo tržních konzultací, které poslouží k precizování zadávacích podmínek budoucího výběrového řízení.