Jednotlivé návrhy byly roztříděny dle potenciálu jejich realizace a rozřazeny na základě časového rámce, v němž je jejich realizace možná. Mnohé z nich narazily na reálné možnosti. I přes nesporné kvality, které by dočasné zásahy přímo v areálu přinesly, je nutno respektovat, že areál ještě pořád využívají brněnské teplárny a jejich stěhování ze západní transformační části areálu je podmíněno rekonstrukcí jiných objektů ve východní části. Snahou města je pokusit se nastavit formu spolupráce s teplárnami tak, aby návštěvníci mohli v příštích letech zavítat do areálu a zažít jeho autentického genia loci ještě předtím, než se areál promění.
V současné době probíhají jednání o zpřístupnění areálu ve spolupráci s Turistickým informačním centrem, které zařadí Špitálku mezi pravidelné prohlídky z cyklu Brno Industrial. Návštěvníci se tak budou moci přiblížit k ikonické chladírenské věži, nakouknou pod pokličku provozu tepláren v opravárenských halách a etážové budově archivu nebo zavítají do labyrintu, krytu civilní obrany pod archivem.
Současné aktivity spojené s dočasným využitím Špitálky se na teď přesouvají mimo samotný areál. Už od začátku září najdou lidé v ulicích Brna informační panely o projektu Chytré čtvrtě i soutěži MUNISS, a to i s malým překvapením – otvorem, který směřuje pozornost k chladírenské věži, překvapivě vstupující do průhledů v ulicích na vícero místech centra. Panely budou stát na Náměstí Svobody u vyústění ulice Kobližná, na Moravském náměstí u Památníku osvobození, na rohu ulic Nádražní a Benešova nebo u tramvajových zastávek šaliny na Nových Sadech a v ulici Vlhká.